Jak zatrzymać trądzik różowaty

Jedną z odmian trądziku jest trądzik różowaty. Dotyka on głównie kobiet i zazwyczaj pojawia się na skórze twarzy. Jego etiologia nie została dotychczas zbyt precyzyjnie ustalona. Można znaleźć informację, że trądzik różowaty wywoływany może być poprzez czynniki metaboliczne, zwłaszcza niedokwaśność żołądka, jak również problemy krążeniowe, a nawet psychosomatyczne. Być może każda z tych informacji zawiera część prawdy. Dostępne źródła różnią się również w zakresie „typowania” drobnoustrojów, które mogą być odpowiedzialne za trądzik różowaty. Można z tego wszystkiego wywnioskować, że dotychczas nie ustalono przyczyn występowania tego schorzenia.

Mógłby oczywiście przyjąć jedną z podawanych wersji i przedstawić ją tak, by brzmiała bardzo naukowo. Wolę jednak pozostać obiektywny i napisać tylko to co wiadomo na pewno. Jeśli chodzi o trądzik różowaty nie jest tego dużo, a teorie na temat jego powstawania oraz leczenia, ciągle się zmieniają. Niewiele to wszystko daje bezpośrednio tym, których trądzik różowaty dotknął. Nie można ulegać złudzeniu, że to tylko drobny defekt estetyczny. Nie jest ani drobny, ani też tylko estetyczny. Trądzik różowaty to poważne schorzenie dermatologiczne i jako takie powinno być traktowane i leczone.

Niestety, w tym wypadku często sami pacjenci lekceważą trądzik różowaty i dość późno zgłaszają się z nim do lekarza. Zarówno długie kolejki do specjalistów, jak i nie zawsze profesjonalne podejście samych lekarzy, sprawiają, iż jesteśmy społeczeństwem, w którym wiele osób woli przeczekać, bo „może samo przejdzie”. Jeśli chodzi o trądzik różowaty, to raczej sam nie przejdzie.

Niebezpieczna strategia przeczekania

Najlepiej reagować od razu i gdy pojawią się pierwsze objawy iść prosto do lekarza. Na samym początku trądzik różowaty przejawia się przez rumienie i pajączkowatą siatkę rozszerzonych naczyń włosowych. Potem występują czerwone grudki i krostki, a z czasem dochodzi swędzenie. Ostatecznie, a jest to już stadium bardzo zaawansowane, na twarzy występują zapalne guzy i nacieki. Najczęściej dopiero wówczas chory szuka pomocy u lekarza.

Niestety, trądzik różowaty jest bardzo trudny do wyleczenia. W ciągu wielu następnych lat mogą pojawiać się nawroty choroby i wówczas trzeba po raz kolejny przeprowadzać kurację. Niezależnie od nieznanej jeszcze do końca etiologii, już sam opis objawów powinien przekonać wszystkich, że jest to poważne schorzenie. Do lekarza idzie się w zaawansowanym stadium choroby, gdy już nie pomagają domowe sposoby i dobre rady przyjaciół lub te zaczerpnięte z internetu. Na pewno trądzik różowaty nikomu nie poprawia urody, ale nieleczony może spowodować poważne powikłania. Fakt rozpoczęcia leczenia w zaawansowanym stadium też nie działa na korzyść pacjenta i często utrudnia kurację.

Jak leczy się trądzik różowaty?

Leczenie przeprowadza się obecnie najczęściej za pomocą antybiotyków lub retinoidów. O ile zwykle retinoidy podaje się miejscowo w postaci maści, to gdy już trądzik różowaty jest bardzo zaawansowany i inne metody zawodzą, lekarz może się zdecydować na zastosowanie retinoidów doustnie. Wiąże się z tym spore ryzyko powikłań. Zdecydowanym przeciwwskazaniem dla takiej kuracji jest okres ciąży. Ten pozornie niegroźny lek, bo jest to przecież pochodna witaminy A, ma wpływ na sekwencje DNA i trudno przewidzieć, jakie skutki poniesie noszone pod sercem dziecko. Nawet jeśli nie ma takiego przeciwwskazania (czyli kobieta nie jest w ciąży) do tej kuracji lekarze podchodzą z dużą powściągliwością.

Leczenie uzupełnia się witaminami. Chodzi głównie o witaminę PP i B2. Pomagają w pewnym stopniu pudry i kremy łagodzące objawy. Ich użycie trzeba jednak skonsultować i omówić z lekarzem prowadzącym. Warto mieć świadomość, że niektóre dostępne na rynku preparaty wykazują większą niż kiedyś skuteczność. Można po nie sięgnąć, gdy leczy się trądzik różowaty. Ich działanie przeciwzapalne może znakomicie uzupełnić wpływ antybiotyków i retinoidów.

Dodatkowa profilaktyka

Leczenie to nie wszystko. Trądzik różowaty bardzo osłabia tkanki skóry i sprawia, że jest ona wyjątkowo wrażliwa. Trzeba unikać przebywania na słońcu i stosować dość silne filtry przeciw promieniowaniu UVA i UVB. Muszą to być filtry o najwyższych numerach.

Podobnie wygląda sprawa z kosmetykami. Trzeba je starannie dobierać. Nie mogą drażnić skóry, co oznacza, że wszystkie silne kosmetyki odpadają. Dotyczy to nie tylko okresu, gdy trądzik różowaty jest leczony, ale jeszcze na długo po zakończeniu kuracji musimy być bardzo ostrożni.

Jeszcze raz przypominam i niejako ponawiam apel do zdrowego rozsądku. Nie czekajmy, aż samo przejdzie, nie dopuśćmy do sytuacji, gdy trądzik różowaty już bardzo się rozwinie. Szybka reakcja, to szybszy powrót do zdrowia i mniej obciążające leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *