Trądzik różowaty i inne postaci trądziku – przyczyny i zapobieganie

Nikt nie chce, by jego twarzy była pełna pryszczy i innych wykwitów skórnych, świadczących o trądziku. Dlatego też im wcześniej zaczniemy zapobiegać trądzikowi, tym większe prawdopodobieństwo będzie, że wykwity się nie pojawią. By jednak móc tego dokonać, warto poznać przyczyny trądziku, przy czym jest to o tyle trudne, że przecież trądzik ma wiele twarzy, czym innym jest trądzik różowaty a czym innym trądzik pospolity oraz inne rodzaje trądziku.

Dlaczego powstaje trądzik?

Trądzik, szczególnie trądzik pospolity to schorzenie, z którym boryka się spora część społeczeństwa na całym świecie. Schorzenie to powstaje, ponieważ na skutek wzmożonej aktywności androgenów (męskich hormonów płciowych) gruczoły łojowe zaczynają produkować znacznie większe ilości wydzieliny, czyli łoju. W rezultacie dochodzi do zaczopowania ujść gruczołów, ponieważ wydzielina nie jest w stanie systematycznie ewakuować się z ujść gruczołów. W takim środowisku szybko namnażają się bakterie beztlenowe, których enzymy powodują rozkładanie łoju na wolne kwasy tłuszczowe, dając pierwsze objawy trądziku – podrażnienia oraz mikrozaskórniki, które oczywiście rozwijają się w bardziej „zaawansowane” rodzaje zmian skórnych.

Hormony a trądzik

Głównym winowajcą trądziku są męskie hormony płciowe, czyli androgeny. Nic więc dziwnego, że to właśnie w okresie dojrzewania, gdy dochodzi do zawirowań hormonalnych, wykwity skórne się pojawiają.

Zapobiec trądzikowi, który spowodowany jest działalnością hormonów płciowych jest niezwykle trudno. Do głosu mogą bowiem dojść jeszcze geny.

Hormony są też sprawcami trądziku różowatego tzn. występowanie tego rodzaju trądziku zazwyczaj skorelowane jest ze zmianami hormonalnymi wieku około menopauzalnego.

Pielęgnacja twarzy

Ważnym elementem zapobiegania trądzikowi jest odpowiednia higiena twarzy. Oczyszczanie cery jest niezwykle ważne. A to dlatego, że w przypadku zaczopowania ujść gruczołów łojowych, należy ułatwić ewakuację wydzieliny, czyli łoju.

Oczyszczanie twarzy jest ważne. W ciągu dnia bowiem na powierzchni cery gromadzi się tłuszcz, zanieczyszczenia oraz pot, co sprzyja zatykaniu porów. Najważniejszy jest zatem demakijaż, dzięki któremu pozbędziemy się tych nieczystości.

Do oczyszczania twarzy należy wybierać specjalne żele głęboko oczyszczające, które pozwalają skórze oddychać, a jednocześnie nie zatykają porów. Koniecznością jest zrezygnowanie ze specyfików, które zawierają w swoim składzie mydła. Mydło może bowiem powodować wysuszanie skóry, co skłania gruczołu łojowe do wzmożonej aktywności, produkując duże ilości łoju.

Ważnym elementem jest również pozbawianie skóry zrogowaciałego naskórka. By tego dokonać, należy regularnie wykonywać peelingi. Można skorzystać z gotowych specyfików, które dostępne są w każdej drogerii, jak i wykonać peelingi samodzielnie. Działanie wygładzające, a jednocześnie pobudzające krążenie ma peeling z kawy.

W przypadku trądziku różowatego trzeba natomiast zwrócić uwagę na to by kosmetyki używane do codziennej pielęgnacji były łagodne i miały działanie ochronne oraz wzmacniające naczynka krwionośne. Typowych peelingów wykonywać nie należy, ale z dokładnym oczyszczaniem twarzy doskonale radzą sobie również pilingi enzymatyczne.

Dieta

Wiele osób uważa, że to co jemy na znaczenie na pojawienie się trądziku. Dlatego też, by nie dopuścić do pojawiania się problemu, wówczas należy zdrowo się odżywiać. Dieta powinna być bogata w witaminy oraz składniki mineralne, które odpowiadają za kondycję naszej cery. Ważnym składnikiem każdego jadłospisu powinna być witamina E, witamina A, cynk. Ważne są również witaminy z grupy B.

Wiele osób jest ponadto zdania, że pikantne przyprawy, tłuste i smażone potrawy, a także czekolada wpływa na pojawienie się wykwitów skórnych. Takie twierdzenie nie zostało udowodnione, aczkolwiek przypuszcza się, że takie czynniki mogą nasilać objawy trądziku. Jeżeli więc nie musimy, nie jedzmy w nadmiernej ilości ostro doprawionych potraw oraz czekolady. To ostatnie zjawisko szczególnie dobrze widać u osób z trądzikiem różowatym, u których zmiana nawyków dietetycznych jest jednym z filarów udanej kuracji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *